Reprezentanți ai Spitalului Județean de Urgență „Dr. Constantin Opriș” din Baia Mare au participat, între 4 și 7 mai, la Ujgorod, în Transcarpatia, la cea de-a patra sesiune de instruire medicală organizată în cadrul proiectului MEDICUNITY.
La program au luat parte specialiști în recuperare medicală, ortopedie, chirurgie și terapie intensivă din Maramureș și Transcarpatia. Tema principală a instruirii a fost reabilitarea pacienților cu traumatisme provocate de explozii de mine și recuperarea persoanelor care au suferit amputații.
Participanții au asistat la sesiuni practice și teoretice privind evaluarea pacienților, psihoterapia post-amputație, managementul rănilor și utilizarea protezelor moderne. În cadrul vizitei, partenerii au discutat și despre continuarea proiectului și organizarea unor noi schimburi de experiență în domeniile chirurgiei și urologiei, programate la Baia Mare începând din luna iulie. Un impact aparte l-au avut demonstrațiile practice cu participarea unor tineri militari răniți pe front, tratați în prezent la spitalul din Ujgorod.
Elvira Chilaru


