În Transcarpatia, bărbații încercau să treacă ilegal granița cu ajutorul călăuzelor online și al rutelor ocolitoare. În decursul unei singure zile, grănicerii din Transcarpatia au reținut patru grupuri de bărbați pasibili de serviciul militar care încercau să treacă ilegal frontiera înspre Ungaria. Informația a fost transmisă pe pagina oficială de Facebook a Administrației Regionale de Vest a Serviciului Frontierei de Stat.
Potrivit autorităților, printre cei reținuți se numără locuitori din regiunile Transcarpatia, Ternopil, Lviv, Vinița, Kiev, Harkiv, Odesa și Poltava.
Toți bărbații au apelat la serviciile unor călăuze pentru a ajunge în apropierea graniței. O parte dintre aceste servicii erau oferite online, inclusiv prin canale de Telegram, iar altele se bazau pe rute ocolitoare, evitând posturile de control și facilitând deplasarea până în zona de frontieră.
Fiecare dintre cei reținuți ar fi plătit între 130.000 de grivne și 10.000 de dolari pentru a fi scos din țară, au precizat grănicerii.
Pe numele acestora au fost întocmite procese-verbale pentru contravenție administrativă privind „trecerea ilegală sau tentativa de trecere ilegală a frontierei Ucrainei”. Dosarele urmează să fie examinate de instanță.
Poliția a deschis dosare penale pentru a stabili implicarea celor suspectați că au organizat transportul ilegal al bărbaților peste graniță.
Suspilne anunță că este gata să publice poziția persoanelor vizate de anchetă.
Elvira Chilaru


