În Transcarpatia, statul a recuperat 2,6 hectare de teren aflate în perimetrul Parcului Național „Sinevir”. Potrivit Procuraturii Regionale Transcarpatia, decizia a fost luată de instanță în urma unui demers al Procuraturii raionale Hust.
Terenul fusese trecut nejustificat în 2020 în categoria agricolă și transferat din proprietatea statului în cea a Consiliului Sătesc Sinevir, deși făcea parte din fondul natural protejat și se afla în administrarea permanentă a parcului.
Abia în februarie 2025, procurorii au intentat proces în interesul Ministerului Protecției Mediului și al Administrației Militare Regionale Transcarpatia, cerând anularea deciziilor autorităților centrale și locale, radierea dreptului de proprietate și revenirea terenului în patrimoniul statului.
Decizia instanței urmează să intre în vigoare.
Amintim că în 2024 instanța a emis o hotărâre similară privind alte 30 de hectare, scoase ilegal din administrarea parcului și trecute tot în gestiunea Consiliului Sătesc Sinevir.
Agenția BucPress Cernăuți
BucPress


