Un locuitor din Transcarpatia este suspectat de trecerea ilegală a bărbaților peste graniță

Un locuitor din Transcarpatia este suspectat de organizarea trecerii ilegale a bărbaților peste graniță. Informația a fost publicată pe site-ul Poliției Naționale din regiunea Transcarpatia.
Oamenii legii l-au reținut pe un bărbat de 28 de ani din satul Iablunivka, raionul Hust, care este bănuit că ar fi ajutat bărbați aflați în obligație de serviciu militar să treacă ilegal frontiera de stat.
Potrivit informațiilor poliției, suspectul a fost reținut împreună cu un tânăr de 23 de ani din regiunea Donețk și un alt locuitor din Transcarpatia, în vârstă de 30 de ani, în timp ce se deplasau cu mașina spre frontiera ucraineano-română.
„Locuitorul din Iablunivka transporta clienții până în zona de graniță, de unde îi trecea cu o barcă pneumatică peste râu, iar mai departe aceștia trebuiau să fugă prin pădure spre România. Costul unui asemenea transfer era de 10.000 de dolari, sumă care urma să fie achitată după trecerea cu succes a frontierei”, se arată în comunicat.
Faptele bărbatului de 28 de ani au fost încadrate conform p. 3, art. 332 din Codul penal al Ucrainei. Articolul prevede o pedeapsă de până la 9 ani de închisoare.
„În prezent, polițiștii stabilesc identitatea altor persoane implicate în această schemă infracțională”, au adăugat reprezentanții poliției.
Agenția BucPress – www.bucpress.eu
Urmăriți-ne pe Telegram