Medicii Centrului Regional de Cardiologie și Chirurgie Cardiovasculară din Transcarpatia au reușit să salveze viața unui bărbat care fusese grav rănit cu un cuțit în zona inimii și a plămânului.
În jurul miezului nopții, medicii de la Spitalul Municipal din Ujgorod au solicitat ajutorul Centrului Clinic Regional de Cardiologie și Chirurgie Cardiovasculară din Transcarpatia.. Bărbatul avea o plagă înjunghiată în inimă și leziuni pulmonare, iar intervenția chirurgicală era vitală.
O echipă de chirurgi cardiaci a intervenit imediat și a efectuat o operație de urgență, care a durat câteva ore. Intervenția a fost un succes, iar pacientul se află acum sub supravegherea medicilor, starea sa fiind stabilă.
Elvira Chilaru


