Medicii cardiologi din Transcarpatia au salvat un bărbat cu o rană penetrantă în inimă

Medicii Centrului Regional de Cardiologie și Chirurgie Cardiovasculară din Transcarpatia au reușit să salveze viața unui bărbat care fusese grav rănit cu un cuțit în zona inimii și a plămânului.

În jurul miezului nopții, medicii de la Spitalul Municipal din Ujgorod au solicitat ajutorul Centrului Clinic Regional de Cardiologie și Chirurgie Cardiovasculară din Transcarpatia.. Bărbatul avea o plagă înjunghiată în inimă și leziuni pulmonare, iar intervenția chirurgicală era vitală.

O echipă de chirurgi cardiaci a intervenit imediat și a efectuat o operație de urgență, care a durat câteva ore. Intervenția a fost un succes, iar pacientul se află acum sub supravegherea medicilor, starea sa fiind stabilă.

Elvira Chilaru

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina