Alți doi militari din regiunea Cernăuți au căzut în luptele cu agresorul rus

Astăzi, 18 ianuarie, în regiunea Cernăuți au fost oficiate slujbele de înmormântare ale militarilor  – Igor Bezverhnii și Volodimir Bezborotiko, care și-au jertfit viața în luptele pentru eliberarea Ucrainei de sub ocupația trupelor ruse, se comunciă pe pagina de Facebook a Consiliului Regional.

Soldatul Igor Bezverhnii, care a servit în unitatea militară A0335, a fost înmormântat în comuna Chelmenți.

Soldatul Volodimir Bezborotiko a fost lansator de grenade în forțele de desant. Până la război a fost antrenor și arbitru de fotbal. A fost mobilizat acum un an, după ce studiase în Marea Britanie. Și-a pierdut viața ca urmare a unui atac cu drone rusești în timp ce se reetreăgeau de pe pozițiile de luptă din direcția Zaporijjia. Servicul de înmormântare a fost oficiat în satul de baștină Gorișni Șerivți.

Veșnică să le fie pomenirea și Glorie Eroilor! Dumnezeu să-i odihnească în pace!

BucPress

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina