Fetița rănită de copacul căzut în Noua Suliță va fi supusă unei noi intervenții chirurgicale


O fetiță de 11 ani, rănită după ce un copac a căzut peste ea pe un loc de joacă din Noua Suliță în urma rafalelor puternice de vânt, urmează să fie operată din nou. Informația a fost comunicată pe 27 aprilie de medicul neurochirurg al Spitalului Municipal de Pediatrie din Cernăuți, Aurel Roșca.

În urma incidentului au fost rănite două fetițe, născute în 2014 și 2015, ambele transportate cu traumatisme grave la spitale din Cernăuți și Noua Suliță. Fetița de 11 ani a suportat deja mai multe intervenții chirurgicale, medicii diagnosticând-o cu fracturi multiple și comoție cerebrală. Potrivit medicului Roșca, în mod planificat urmează să fie efectuată o nouă operație la gleznă, unde s-a constatat o fractură osoasă. De asemenea, fetița prezintă o fractură de compresie de gradul întâi a celui de-al cincilea vertebru lombar, care necesită tratament conservator. Pacienta este conștientă, comunică și urmează tratament pentru comoția cerebrală.

Alexandru Vasilachi

Donează pentru BucPress Cernăuți - sprijină jurnaliștii români din Ucraina