Un detașament din regiunea Cernăuți a eliberat o localitate din regiunea Harkiv

La 10 septembrie 2022, unitatea specială „Albin” împreună cu batalionul eroic 93 de apărare teritorială din Vijnița au intrat în satul Velîka Komîșuvaha.
Acest lucru a fost raportat pe pagina de Facebook a brigăzii 107 separate a Forțelor de apărare teritorială Bucovina.
„Acum, acest sat din regiunea Harkiv este sub controlul nostru. Și apoi e fost arborat steagul Ucrainei deasupra unei casei. Băieți, glorie Ucrainei!” – a specificat unul dintre militari în video publicat.
Sâmbătă, forțele armate ucrainene au intrat în fortăreața militară cheie a forțelor ruse din Izium, continuând un avans rapid în nord-estul țării, marcând începutul unei noi etape în războiul care durează mai bine de șase luni, 200 de zile.
Ziarul New York Times notează acest lucru, relatează Ukrinform. „Eliberarea Iziumului, un nod feroviar important din punct de vedere strategic pe care trupele ruse l-au capturat în martie, după o săptămână sângeroasă de lupte, marchează un punct de cotitură în război după înfrângerea umilitoare a Rusiei lângă Kiev în primăvară”, susține ziarul.
Agenția BucPress – www.bucpress.eu
Urmăriți-ne pe Telegram