Creată în 1940 sub regimul sovietic, regiunea Cernăuți a sărbătorit ieri 85 de ani de la înființare. Unitatea administrativ-teritorială a fost creată la 7 august 1940, prin decizia celei de-a VII-a sesiuni a Sovietului Suprem al URSS, în perioada în care Uniunea Sovietică era condusă de Iosif Stalin.
Noua regiune a apărut după anexarea de către URSS a nordului Bucovinei, Ținutului Herța și unei părți din nordul Basarabiei, în urma ultimatumului adresat României la sfârșitul lunii iunie 1940.
Cu o suprafață de 8.100 km², Regiunea Cernăuți este astăzi cea mai mică din Ucraina, având trei raioane – Vijnița, Cernăuți și Nistru – și 417 localități. Conform recensământului din 2001, populația regiunii este de 922.800 locuitori. Regiunea este multinațională, incluzând circa 70 de naționalități: 75% din locuitori sunt ucraineni, 20% români, 4% ruși, celelalte etnii (polonezi, evrei, ș.a.) – 1%.
Parcursul istoric al nordului Bucovinei a fost complex: 415 ani în cadrul Moldovei (1359–1774), 143 de ani sub Imperiul Habsburgic și Austro-Ungaria (1775–1918), aproape 25 de ani în România (1918–1940 și 1941–1944), 48 de ani în Uniunea Sovietică (1940–1941 și 1944–1991), iar din 1991, parte a Ucrainei independente.
BucPress


