Spitalul Clinic Regional din Transcarpatia „Andrii Novak” a semnat un acord de cooperare cu Institutul de Medicină Rurală „Witold Chodźko” din Lublin, Polonia.
Documentul a fost semnat la Lublin de directorul spitalului, Iurii Iațyna, și de conducătorul institutului, Jerzy Kuliński.
„Împreună cu partenerii polonezi ne vom împărtăși experiența în domeniul medical. Sunt convins că cunoștințele și tehnologiile pe care le vom schimba vor spori competitivitatea ambelor instituții”, a declarat Iațyna.
În baza acordului, urmează organizarea de seminare, instruiri și stagii comune pentru perfecționarea cadrelor medicale.
Elvira Chilaru


