Un transportator străin a fost amendat pentru efectuarea ilegală a unor curse de pasageri pe teritoriul Transcarpatiei. Incidentul a fost constatat în urma unui control pe șoseaua națională H-09, informează Ukrtransbezpeka.
Inspectorii au oprit un microbuz Mercedes-Benz Sprinter, care transporta pasageri între satul Bedevlea și orașul Teaciv, fără a deține autorizația necesară.
Pentru această încălcare, legislația prevede o sancțiune de 17.000 de grivne.
Ukrtransbezpeka reamintește că guvernul a aprobat deja un proiect de lege privind înăsprirea sancțiunilor aplicate transportatorilor străini de mărfuri și pasageri care efectuează curse ilegale pe teritoriul Ucrainei. Potrivit documentului, amenzile ar putea crește până la 120.000 de grivne.
Elvira Chilaru


