Pe 27 aprilie, la Cernăuți a sosit un tren de evacuare cu 15 cetățeni ucraineni nevoiți să-și părăsească locuințele din cauza luptelor active și a pericolului de ocupație din regiunea Donețk. Potrivit molbuk.ua, cu referire la Reprezentanța Ombudsmanului Parlamentului Ucrainei în regiunea Cernăuți, persoanele evacuate provin din localități din apropierea orașelor Kramatorsk, Sloviansk, Pokrovsk și Debalțeve.
Printre cei sosiți se numără preponderent persoane în vârstă, persoane cu dizabilități, o familie cu copil, precum și cetățeni care necesită îngrijire și sprijin social. În cel mai scurt timp, aceștia vor fi cazați în spații de locuire temporară pe teritoriul regiunii Cernăuți. Coordonarea situației este asigurată de reprezentanta Ombudsmanului în regiunea Cernăuți, Irina Isopenko.
BucPress


